Wiele ciekawostek o nieruchomościach w regionie na Mieszkania Olsztyn. Przecież trzeba gdzieś mieszkać! Warto zajrzeć na witrynę o mazurskich stronach www, które możesz znaleźć w przepastnym internecie.
RSS
sobota, 19 grudnia 2009
Dziedzictwo kulturowe regionu

Na liście rejestru zabytków regionu Warmii i Mazur znajduje się 4427 obiektów. Jest to spuścizna licznych wydarzeń historycznych rozgrywających się na przestrzeni wieków na tym obszarze. Taki potencjał „infrastruktury zabytków” umożliwia kreowanie regionalnego produktu turystyki kulturowej.

Ponadto w Warmińsko-Mazurskiem mieszają się tradycje Polaków, Niemców, Rosjan, Litwinów i Ukraińców. Wszystkie te narody wnoszą do wspólnego kulturowego tygla swój wkład w tożsamość tego regionu, budując jego własną specyfikę i wizerunek. To tutaj można znaleźć obok wielu kościołów i kaplic katolickich również wiele protestanckich zborów, greckokatolickich cerkwi, klasztory starowierców, ślady miejsc kultowych menonitów, arian, hugenotów francuskich.

Dla rozwoju lokalnej turystyki istotne może być także odwołanie do dziedzictwa i dorobku Prusów, czyli najdawniejszych gospodarzy tych obszarów. Olbrzymi potencjał tkwi tutaj w niezwykle ciekawej i bogatej tradycji Zakonu Krzyżackiego – jednego z najoryginalniejszych w historii Europy ustroju i organizmu państwowego.

W wielu kręgach dyskutujących o możliwościach rozwojowych Warmii i Mazur jawi się zatem konieczność podkreślania w promocji regionu nie tylko jego walorów przyrodniczych, klimatycznych czy krajobrazowych, ale również jego dziedzictwa historycznego kształtującego oryginalny konglomerat kulturowy.

 
1 , 2 , 3